 |
Świniusie !!!Forum o zwierzakach!!!
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
Paweł Początkujący

Dołączył: 23 Sty 2006 Posty: 14 Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 1/5
|
Wysłany: Wto 0:04, 24 Sty 2006 Temat postu: Choroby świnek |
|
|
Przy prawidlowej opiece i wlasciwym zywieniu nasza swinka nie beda czesto chorowac. Niestety pelnej gwarancji na zdrowie naszej podopiecznej nie bedziemy miec nigdy. W chorobie najwazniejsze jest rozpoznanie, dlatego swinke powinnismy bacznie obserwowac. Kilka objawów, jak np. strupy na skórze, matowe futro, sennosc przez caly dzien, powinny byc dla nas sygnalem alarmowym. Zwrócmy wtedy uwage na to czy:
- czesto psika, nie cieknie z nosa plynna substancja,
- zwierze nie ma ran na uszach,
- na nosie i pyszczku nie utworzyly sie strupy,
- zeby nie sa za dlugie,
- oddech nie jest przyspieszony lub zbyt ciezki,
- swinka nie ma kataru i nie kaszle,
- sluzówki nie sa zaczerwienione lub bardzo blade ( to moze znaczyc, ze swinka ma zle krazenie),
- nie wystepuja zadne oznaki bólu. Czy zwierze nie kurczy sie, nie napreza grzbietu, nie pozostaje w jednej pozycji przez dluzszy czas, -nie ma obstrukcji lub biegunki,
Chorób jest tak wiele, ze nie jestesmy w stanie ich wszystkich opisac. Prawdopodobienstwo opisania akurat tej choroby, na która zachorowala Twoja swinka, jest bardzo male w zwiazku z tym odsylam Was na strone Swinkowego Pogotowia , gdzie napewno pomozemy Twojej swince.
Choroby swinki morskiej
Objawy
Zdrowa swinka jest zawsze wesola i chetna do zabawy. Brak humoru, siedzenie w kacie i brak apetytu moga byc oznaka choroby. O stan zdrowia gryzonia mozna niepokoic sie takze jezeli futerko i oczy stracily blask, zwierze czesto sie drapie, ma rany i lysinki na skórze, biegunke lub wyciek z nosa, uszu lub oczu. Nalezy takze sprawdzic czy zwierze nie ma podwyzszonej temperatury (zdrowa swinka ma ok. 37,4-39,5).
CHOROBY
Nazwa Objawy Co robic? Uwagi
Zapalenie pluc Dusznosci, trudnosci w oddychaniu, kaszel, kichanie, utrata apetytu oraz podwyzszona temperatura Natychmiast oddzielic chore zwierze od reszty stada gdyz choroba jest zaraźliwa! Zdezynfekowac klatke. Z chorym osobnikiem udac sie do weterynarza. Choroba czesto konczy sie smiercia zwierzatka w przeciagu tygodnia.
Bialaczka Powiekszone wezly chlonne, utrata apetytu, zmeczenie, osowialosc Natychmiast oddzielic chore zwierze od reszty stada gdyz choroba jest zaraźliwa! Zdezynfekowac klatke. Brak leczenia
Zapalenie opon i rdzenia kregowego Czesto przebiega lagodnie, prawie bezobjawowo. Czasami wystepuje zapalenie spojówki, zapalenie pluc, dragwki i wychudniecie zwierzatka. Oddzielic chorego osobnika od reszty stada i udac sie do weterynarza. Skontaktowac sie z lekarzem gdyz choroba moze byc przenoszona na ludzi! Bardzo zadkie schorzenie. Czesto dochodzi do samowyleczenia, ale wizyta u weterynarza napewno nie zaszkodzi.
Paraliz Podwyzszona temperatura, lekki paraliz tylnych konczyn az do paralizu calkowitego Natychmiast oddzielic chore zwierze od reszty stada gdyz choroba jest zaraźliwa! Zdezynfekowac klatke. Do weterynarza. Do zakazenia dochodzi droga pokarmowa. Przenoszone tez przez matke na potomstwo.
Zapalenie slinianek Wirus atakuje slinianki i gruczoly lzowe. Czesto przebieg bezobjawowy. Nalezy uwazac gdyz choroba w rzadkich przypadkach jest przenoszona na ludzi. Trzeba udac sie ze zwierzatkiem do weterynarza. Rzadka choroba. swinka po przechorowaniu jest odporna.
Wscieklizna Zmiana zachowania, agresywnosc, trudnosci w pobieraniu pokarmu i wody Uwaga, przenoszona na ludzi! Brak leczenia. Choroba spotykanna nie tylko u swinek. Zarazenie nastepuje wskótek ugryzienia przez dzikie zwierze.
Ropien Podwyzszona temperatura, obrzeki w okolicach szyi i palców Nalezy wyscielic klatke miekkim sianem i udac sie po porade do weterynarza. O ile tylko w pore udamy sie do weterynarza, rokowania sa pomyslne.
Gruźlica Zapalenie pluc o przebiegu chronicznym Nalezy udac sie do weterynarza i do lekarza medycyny gdyz choroba moze przenosic sie na ludzi. Uwaga, bardzo latwo zarazaja sie noworodki i male dzieci!
Salmonelloza Biegunka, czesto z krwia, katar, osowialosc, chudniecie Nalezy myc rece przy kontakcie ze swinka gdyz choroba moze przenosic sie na ludzi. Ze zwierzeciem udac sie do weterynarza. Szansa wyleczenia umiarkowana. Zakazenie nastepuje wskótek zjedzenia przez zwierze brudnej lub zgnilej paszy.
NAJCZESCIEJ WYSTEPUJACE CHOROBY
Zaparcia
Najczestsza przyczyna jest zbyt sucha dieta. Leczenie polega przede wszystkim na zmianie diety na bardziej soczysta. Nalezy podawac wiecej zielonki, owoców. Pokarm suchy (np. platki czy ziarna) wskazane jest moczyc w mleku.
Biegunki
Przyczyna rozrzedzonego i cuchnacego kalu moze byc niewlasciwe zywienie, zatrucie lub rozpoczynajaca sie choroba bakteryjna. Doraznym srodkiem przeciwbiegunkowym jest wegiel. Przez kilka dni diete swinki musimy przestawic na bardziej sucha. Przy wystapieniu goraczki podajemy antybiotyki (skontaktujmy sie wtedy z weterynarzem).
Niedobór witamin
Niedobór witaminy C powoduje puchniecie i krwawienie dziasel. Wystepuje dosc czesto u swinek morskich, gdyz niektórzy hodowcy nie wiedza o tym, ze zwierzeta te nie syntetyzuja w organizmie kwasu askorbinowego i nalezy podawac im dodatkowo preparaty zawierajace wlasnie witamine C. Niedobór witamin B i A - doprowadza do porazenia i niedowladów. Przyczyna jest zbyt malo urozmaicone zywienie.
Koprostaza
Choroba ta wywolana jest zaburzeniami przewodnictwa nerwowego. W prostnicy gromadzi sie cuchnacy, czesto czerwony kal, odbyt pozostaje rozwarty a przy zmianie pozycji zwierzecia czuje sie kwasna, smierdzaca won. Leczenie polega na podawaniu oleju parafinowego - 10 kropelek 2 razy dziennie, przeplukiwaniu prostaty roztworem nadmanganianu potasu. Dodatkowo podaje sie witaminy z grupy B i preparaty bakteriostatyczne. Leczenie jest dlugotrwale. Powinnismy skonsultowac sie z weterynarzem.
Zapalenie miesni
Objawy - zaburzenia motoryczne tylnych konczyn. Zwierze powlóczy jedna lub dwoma nogami. W czasie badania odruchów bólowych stwierdza sie prawidlowe odruchy rdzeniowe, co pozwala nam w diagnozie wykluczyc niedowlad. Przy zapaleniu miesni mozemy wyczuc zgrubienie w podudziach. Leczenie polega na stosowaniu masazy i srodków rozgrzewajacych. Równiez powinnismy poradzic sie weterynarza.
Zapalenie oczodolu
Objawia sie wysunieciem galki ocznej. Jest to schorzenie trudno wyleczalne, nie powodujace jednak dyskomfortu ani bólu u zwierzecia. Stosujemy leki przeciwzapalne glikosterydowe podawane przez okres 7 dni. Przy braku poprawy nalezy zaniechac dalszego leczenia. Skonsultujmy sie z lekarzem.
Paraliz
Chorobe wywoluje wirus. Objawy - podwyzszona temperatura ciala, spadek napiecia miesniowego. W drugim etapie choroby dochodzi do spadku cieploty ciala i porazenia. Smierc nastepuje po 8-14 dniach. Uspijmy swinke, aby zmniejszyc jej cierpienia.
Zapalenie pluc
Wywolane jest przez wirusy lub bakterie. Objawy - utrata apetytu, nastroszona siersc, bardzo dokuczliwy kaszel. Leczenie polega na podawaniu tetracykliny oraz lakcidu. Choremu zwierzeciu nalezy zapewnic wyzsza temperature otoczenia - min. 22°C. W czasie choroby stosujemy dokarmianie przymusowe. Rokowanie - w przypadku doroslych zwierzat - pomyslne. Skontaktujmy sie z weterynarzem.
Pasozyty zewnetrzne
Sa nimi w przypadku swinek pchly lub wszoly. Po stwierdzeniu obecnosci pasozytów w futerku swinki, przenosimy ja na chwile do innego pomieszczenia i w tym czasie dokladnie sprzatamy i dezynfekujemy klatke. Sciólke wyrzucamy i wkladamy swieza. Swinke posypujemy Pularylem lub Pultoxem trzykrotnie w odstepach 5 dni. Powinnismy wiedziec o tym, ze wszystkie dostepne nam preparaty dzialaja jedynie na dorosle formy pasozytów, nie likwidujac jaj. Stad koniecznosc powtórzenia zabiegu.
Pasozyty wewnetrzne
Moga to byc wiciowce, sporowce, orzeski i korzenionózki - stosujemy Metronidazol. W przypadku stwierdzenia w kale nicieni lub tasiemca stosujemy Mebenvet jednorazowo w dawce 10 mg/kg ciala. Powinnismy poradzic sie weterynarza.
Bezplodnosc
Najczestsza przyczyna tkwi w niewlasciwym zywieniu. Brak witaminy E w pozywieniu powoduje spadek aktywnosci plciowej i klopoty z rozmnazaniem. Nalezy przez pewien czas podawac swinkom skielkowana pszenice, paki drzew, salate. Równiez zly stan psychiczny zwierzat moze byc przyczyna bezplodnosci. Zbyt duze zageszczenie klatki, nieprzestrzeganie higieny, brutalne traktowanie - to czynniki wywolujace stres u swinek, a w konsekwencji brak zachowan seksualnych.
Rany
Swinki bedace z natury zwierzetami towarzyskimi rzadko okaleczaja sie wzajemnie. Czasami tylko moze dojsc do walk samców o samice, których skutkiem sa niegrozne rany wymagajace odkazania i przemywania nadmanganianem potasu lub woda utleniona lun najlepiej herbata (rumiankowa).
Zlamania
Przy zlamaniach górnych odcinków konczyn rokowania sa bardzo ostrozne. Nalezy ograniczyc maksymalnie mozliwosc ruchu swinki. W tym celu umieszczamy ja w bardzo malym pomieszczeniu, bez sprzetu do zabawy, jedynie z karmidelkiem i poidelkiem. Po ok. 10 dniach istnieje mozliwosc, ze dojdzie do zrosniecia sie kosci. W przypadku zlaman dolnych czesci konczyn, zakladamy opatrunek gipsowy na okres ok. 8-10 dni, dlatego powinnismy skontaktowac sie z lekarzem weterynarzem.
Zapalenie mózgu
Objawami sa zaburzenia równowagi, nieprawidlowe trzymanie glowy, goraczka. Rokowania sa niepomyslne. Nalezy zwierze uspic, w celu skrócenia jego cierpien.
Choroby oczu
Najczestszymi chorobami oczu sa róznego rodzaju skaleczenia o prety klatki itp. Czesto to rany powiek czy zapalenie spojówek kazdej sytuacji, gdy podejrzewamy chorobe oczu powinnismy udac sie do weterynarza, gdyz przy tych schorzeniach swinka odczuwa dotkliwy ból.
Choroby pecherza i nerek
Swinki zapadaja czasem na ta chorobe. Przyjmuja wtedy charakterystyczna pozycje "w kucki", czesto piszcza z bólu. Moze sie zdarzyc, ze swinka cierpi z powodu kamieni moczowych. Mocz jest wtedy zabarwiony krwia, a jego zapach wyjatkowo intensywny, ból staje sie wtedy bardzo silny.
Koprofagia
Swinki od czasu do czasu zjadaja wlasny kal. Jest to normalne i nie powinnismy oduczac tego zwierzecia. Sluzy to odzyskaniu przez nie skladników mineralnych i witamin przede wszystkim z grupy B, koniecznych dla prawidlowego rozwoju.
Post został pochwalony 0 razy |
|
Powrót do góry |
|
 |
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
|